baskı teknikleri

Baskı Teknikleri Yorum Yap

Lazer Baskı

Yakma yöntemiyle yapılan bir baskı yöntemidir. Metal yüzeyler üzerine yoğun lazer ışığı yansıtılır ve yanma işlemiyle istenilen çizim ortaya çıkarılır. Bu yöntem ile elde edilen baskılar asla silinmez ve baskıda herhangi bir eskime meydana gelmez. Kalıcı ve uzun süreli bir baskı modeli olduğu için tercih edilir.

Lazer baskı ile marka amblemi, logosu veya verilmek istenilen mesaj deri, plastik, metal, polyester, pirinç ve cam gibi ürünler üzerine basılabilir. Promosyon ürünleri için sık kullanılan USB bellek, kalemler, anahtarlık ve ahşap ürünler üzerine marka logonuz ve sloganınız kalıcı olarak lazer baskı ile uygulanabilir.

Avantajı nedir?

Lazer baskı yöntemi yeni nesil baskı modelleri arasındadır. Her tür yüzey üzerine baskı yapabilme imkanı sunar. Kalıcılık ve dayanıklılık açısından diğer baskı türlerine göre daha iyi performans sunar. Tasarımın iyi olması halinde lazer baskı ile yapılan uygulamalar çok şık durur, imaj ve prestij sağlar.

UV Baskı

UV baskı ile güneşe ve suya dayanıklı baskılar elde edebilmek mümkündür. UV kurutma sistemine tabi tutulan baskı renkleri bir saniyenin altında kurur ve güneş ışınlarına dayanıklı bir hale gelir. Böylece güneş ışınlarından dolayı solan ve rengi matlaşan baskılar oluşmaz. Canlı ve renkli baskı uzun süre korunur. UV tekniği ile yapılan baskılar sudan etkilenmez. Belirli bir orana göre sert veya yumuşak yüzeye UV ile baskı yapılabilir.

Ultraviole tekniği ile baskı

Grafik tasarımın UV ile ilgili yüzeye aktarımı oldukça kısa sürede gerçekleşir ve yüzey üzerindeki UV boyaları bir saniyenin altında bir sürede kurur. Baskıda kullanılan boya çeşitliliği ve alternatifleri oldukça zengindir. Böylece tasarımda arzu edilen her renk kullanılabilir. UV ile promosyon ürünleri üzerine marka, amblem, iletişim bilgileri baskısı yapılabilir. Bu teknikle yapılan baskılar güneşten dolayı solmaz veya sudan dolayı zarar görmez. Uzun süre dayanır.

Tampon Baskı

Tampon baskı ile düz, eğimli, çukur veya bombeli yüzeylere baskı yapılır. Masa saatleri, çakmak, kalem, şişe ve anahtarlık gibi farklı geometrik şekillere sahip ürünler üzerine en iyi şekilde baskı yapmak için tampon baskı yöntemi kullanılır. Tampon baskı için klişe kullanılır. Klişe ile yapılan tasarımın ilgili yüzey üzerine aktarımı sağlanır.

Tampon baskı avantajı

Tampon baskı yöntemi ile her türden ürüne baskı yapabilmek mümkündür. Geometrik desenlere sahip ürünler üzerine başarılı baskıların uygulanması için kullanılan bir yöntemdir. Özellikle promosyon ürünleri arasında yer alan kalem, çakmak ve anahtarlık gibi ürünler üzerine yapılan tasarımın giydirilmesi tampon baskı ile yapılır. Böylece, marka ve marka mesajının daha net bir şeklide okunması sağlanır.

Tampon baskı dayanıklıdır. Yüzey üzerine uygulanan baskı uzun bir süre rengini ve canlılığını korur. Bu süreyi baskıda kullanılan boyalar etkiler. Kalitesiz boyaların kullanılması halinde amblem ve logo gibi görsellerin zamanla silinmesi mümkündür.

Serigraf Baskı

Çok eskiden beri kullanılagelen serigrafı baskı tekniğinin diğer bir ismi ipek dokumadır. Yüzyıllardır uygulanan baskı tekniğinin hem kaliteli baskılar oluşturması hem de uygun maliyetlerle yapılması tercih edilebilirliğini artırır. Tekstil sanayi, promosyon ürünleri, grafik sanatları ve daha farklı sektörlerde kullanılır.

Serigrafı nasıl yapılır?

Yeni nesil üretim araçlarına da uygulanabilen serigrafı tekniğiyle canlı ve uzun süre dayanıklı baskılara sahip olmak mümkündür. Bu teknik ile görüntüyü meydana getirecek mürekkep doğrudan baskı kalıbına veya yüzeyine aktarılır. Bu yüzeyin ipek veya ipek özellikleri gösteren polyester gibi ürünler olması gerekir.

Avantajı:

Düşük maliyetli bir baskı modelidir. Tek kalıpla farklı yüzeylere sahip baskılar elde edilebilir. Çok sayıda renk ve boya alternatifi vardır ve bu nedenle birçok farklı baskı tasarımın istenildiği gibi yapılması mümkündür. Baskısı yapılacak tasarımdaki en ince detaylarına kadar çıkarılmasını sağlar. Estetik ve canlı bir baskı elde edilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir