CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cv Örnekleri 1

 • Geleneksel CV Örneği 

Geleneksel CV Örneği 

 • Modern CV Örneği

  modern cv örneği

 • Giriş Seviyesi CV

  Giriş Seviyesi CV

 • Deneyimli Profesyonel CV

  Deneyimli Profesyonel CV 

 • Kronolojik CV Örneği

  Kronolojik Özgeçmiş

 • Klasik CV Örneği 

  klasik cv örneği

 • Mini CV 

  mini cv örneği

 • Uluslararası CV Örneği 

  uluslararası cv örneği

CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özgeçmişinizi (CV) en doğru şekilde oluşturmadan evvel, iş aramamakta veya iş başvurusu yapmamanızda yarar vardır. Etkili bir CV, ön seçim ve mülakat gibi aşamalarda sizin işe kabul sürecinizde mutlaka destek olacaktır. CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalar hangileridir?

 1. Anlatımı kısa tutmaya çalışın. Maksimum iki sayfa olması yeterli olacaktır.
 2. Kişisel bilgilerinize yer verin. Fakat cinsiyet, yaş veyahut dini seçimler gibi çok da gerekli olmayan ayrıntılardan kaçının. Güncel bir fotoğraf kullanın.
 3. İlgili şahsın dikkatine ve benzeri cümleler kurmamaya gayret edin. Bunun yerine yüklemlerle başlayan cümleler kurmanız daha yerinde olacaktır.
 4. Kariyer mazinizi ters kronolojik sıraya göre listeleyin. Mümkün mertebe geçmişte çalışmış olduğunuz pozisyon ve iş tecrübelerinizi ekleyin. Deneyimlerinizi özetleyin.
 5. Başarı, ödül ve sorumluluklar için belirleyici işaretler kullanabilirsiniz. (+ !) Başvurduğunuz işle ilgili olmadığı takdirde, geçmişte çalıştığınız kurumlar dâhilindeki rol-pozisyonları dışarıda tutmaya çalışın.
 6. Eğitim geçmişinizi ekleyin. Eğitim aldığınız kurumları ve branşlarınızı/alanlarınızı yine ters kronolojik sırayla listeleyin.
 7. Dil ve bilgisayar bilgileri gibi becerilerinizi belirtin. Herhangi bir ek eğitim aldıysanız bunu da belirtin.
 8. Referanslarınızı ekleyin ama mümkün mertebe akrabalarınızdan (aynı soyadı taşıyan) kişileri eklemeyin. İletişim bilgilerinizi abartı olacak biçimde eklemeyin.
 9. Son olarak yazım hatalarını teyit etmeyi unutmayın.

Okunması Kolay ve Tutarsız Olmayan Bir Özgeçmiş

Hazırladığınız özgeçmişinizin düzeninin açık ve olabildiğince tutarlı olduğundan emin olmalısınız. Sadece tek bir yazı tipi kullanmaya dikkat etmelisiniz. Yazı denetimi yapmalı ve olası dil bilgisi hatalarından kaçınmalısınız. Mesela; yeteneklerinizi, başarılarınızı ve sorumluluklarınızı özetlemek için madde işaretleri kullanabilirsiniz. Özgeçmişinizin kronolojik bir sırayla ters olacak şekilde devam ettiğinden emin olmalı ve olabildiğince özlü bir biçimde yazılmış olmasına dikkat etmeniz önemlidir. İş geçmişinizde yarım bırakılmış, açıklanamayan boşlukların veyahut eklemiş olduğunuz sorumluluk, kazanımlar ve benzeri bilgilerde tutarsızlıkların yer almadığı konusunda dikkatli olun.

Dil Kullanımı ve Biçimlendirme

Hazırlamış olduğunuz özgeçmiş boyunca mühim vurgulayıcı anahtar kelimeler eklemeyi unutmadığınızdan emin olun. Bunu yapmak için, iş tarifinizi tarayın ve dilinizin son derece okunabilir, açık bir dil olduğundan emin olun. Bu durum, sizin ile pozisyonunuzun gerektirdikleri arasındaki okuyucu düşüncesinde bir bağ oluşturmaya yarayacaktır. Aşırı derecede terim kullanmaktan kaçınmalı ve bunu okuyan kişinin o sektörün uzmanı olmayabileceği düşüncesini aklınızdan çıkarmayın. Fakat bu hususta nelere dikkat edilmesi gerektiğini elbette ki bileceklerdir. Cv’nizin, ilgilenecek kişinin zorlanmadan okuyabileceği bir şekilde yazıldığından emin olun.

Özgeçmişinizi kaydettiğiniz zaman, kaydettiğiniz mail ana başlığına isminizi ekleyip eklemediğinizi kontrol edin. Ayriyeten, ilgili kişinin posta kutusunun dolup taşmasını engellemek amacıyla başvurunuzu 1 MB’ın aşağısında tutmanız ince bir nokta olacaktır. Hiçbir işe alım durumlarıyla ilgilenen yönetici, bir özgeçmişi görüntüleyebilmek için büyük boyutlarda dosyalar indirmek istemeyecektir. Bunun yanı sıra pek çok yeteneğe, tecrübeye ve bilgiye sahip bir birey olabilirsiniz. Fakat sahip olduğunuz tüm bu özellikleri özgeçmişinizde (CV) son derece açık ve net bir şekilde belirtme yolunu tercih etmiyorsanız, bunu yeni bir pozisyonda çalışmaya başlayabilmek için ilk engel olarak düşünebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Teşekkürler, CV örnekleri yazınız işime yaradı elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir