Kagıt Ölçüleri Nelerdir Yorum Yap

Kağıt Ölçüleri Hakkında Bilmeniz Gereken Notlar

Eskilerin değimi ile “Söz uçar, yazı kalır” sözü, kağıdın insan hayatındaki önemini veciz şekilde tarif etmesi açısından çok değerli. Her iş ve faaliyetin ayrılmaz parçası haline dönüşen kağıdın ihtiyaca göre sınıflandırılan farklı boyutları var. Bizim en çok bildiğimiz ve kullandığımız boyutlardan biri ise, A4 kağıdıdır. Ancak farklı baskı ihtiyacına gereksinim duyulması halinde kağıdın boyutları da değişiklik gösterir. A0, A1, A2, A4 ve A5 gibi isimlerle ifade edilen kağıtların boyutları aynı değildir.

Kağıt boyutlarını göstermek için mm cinsinden bir hesap kullanılır. Bu hesaba göre en çok tercih edilen kağıt modellerinin ebatlarını şu şekilde ifade edebilmek mümkündür;

  • A0 kağıt boyutu: 841×1189 mm 46.8×33.1 inç
  • A1 kâğıt boyutu: 594×841 mm 33.1×23.4 inç
  • A2 kâğıt boyutu: 420×594 mm 23.4×16.5 inç
  • A3 kâğıt boyutu: 329×483 mm 16.5×11.7 inç
  • A4 kâğıt boyutu: 210×297 mm 11.7×8.27 inç
  • A5 kâğıt boyutu: 148×210 mm 8.27×5.83 inç

standart kağıt ölçüleri

Tabi kağıt boyut farklılıklarını ifade eden A harfi ve yanındaki rakamların sayısı 0 ila 10 arasındadır. Ancak en çok tercih edilenler yukarıda boyutlardır. A0 kağıt modeli, en büyük boyuta sahip kağıttır. Yine A10 ise, en küçük boyuta sahip kağıttır. Kağıdın farklı özelliğini göstermek, boyutunu ifade etmek için kullanılan A harfinin yanı sıra, B ile ifade edilen ve A’dan farklı boyut ve özelliklere sahip kağıt tasarımları da vardır. B, B4 ve B5 ile ifade edilen kağıt modellerini C, C4 ve C5 tasarımları izler. Ayrıca, DL ve E sınıfına ait kağıt modeli de yer alır. Bunların her birisi, farklı boyutlara ve özelliklere sahiptir ve kullanım amaçları değişkenlik gösterir.

Kağıt ölçüleri listesi ;

kağıt ölçüleri listesi

Kağıt boyutlarındaki farklılık gibi fonksiyonları açısından da farklılıklar vardır. Ozalit kağıt modelleri proje ve resim çıktılarının alınması için kullanılan kağıt modelidir. Yüksek ışığa duyarlı olması sayesinde pozlama yapılarak baskı uygulanır. Ardından amonyak ile yapılan baskının kalıcılığı sağlanır. Fotokopi için tercih edilen kağıt türlerinin de farklılığından bahsedilebilir. Hamur, kuşe, kraft ve Bristol gibi. Bunların her biri kullanım amacına göre farklı hammaddeden imal edilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir