Klasik ve Etkili Pazarlama Yöntemi Promosyon Kalem

Klasik ve Etkili Pazarlama Yöntemi Promosyon Kalem Yorum Yap

Klasik ve Etkili Pazarlama Yöntemi Promosyon Kalem

Promosyon kalem kullanılan en eski pazarlama yöntemlerinden biridir. Şirketlerin isimlerinin, logolarının ya da sloganlarının basılı olduğu kalemleri ücretsiz olarak müşterilerine, çalışanlarına dağıtmaları artık neredeyse gelenekselleşmiştir. Peki dijital pazarlamanın yükselişte olduğu günümüzde sizce bu kalemler eskisi kadar revaçta mı? Hala etkili bir pazarlama yöntemi mi? Gelin birlikte düşünelim.

Promosyon Kalem Neden İşe Yarar

Aslında kalem, usb, defter gibi promosyon ürünler, televizyonlarda da bir dönem sık duyduğumuz sübliminal mesaj mantığı ile çalışırlar. Birisi markanızın ismini bir kalemin üzerinde görür, o anda fazla önemsemez. Yine de bir gün şirketinizin faaliyet gösterdiği alanda bir hizmete ihtiyacı olduğunda, sizin şirketinizin ismi ona daha tanıdık ve güvenilir gelir çünkü daha önce tanıdığı birisine ait bir kalemin üzerinde şirketinizin ismini görmüştür. Bu süreç bilinçli bir şekilde işlemez, kişiler kararlarını bu şekilde verdiklerinin farkında değildirler. Dizi ve filmlerdeki ürün yerleştirme reklamları da yine bu mantıkla yapılır. Promosyon kalem bu yüzden etkili bir pazarlama aracıdır.

Söz Uçar Yazı Kalır

Her ne kadar çalışanlar artık bilgisayar üzerinden not alıyor gibi görünse de, kalem ve kağıt hala vazgeçilmez araçlar çünkü not alan kişiye sınırsız imkanlar sunuyorlar. Bir kalemle kağıda not alırken şekil çizebilir, istediğiniz kelimeyi istediğiniz yere yazabilirsiniz, öte yandan bilgisayarda bu şekilde not almak imkansızdır. Bu yüzden birçok insan hala not alırken kalem ve kağıdı tercih etmektedir.

Promosyon kalem kullanım alanları düşünüldüğünde akla ilk gelen, müşterileriniz ve çalışanlarınız olabilir. Peki bu kişiler sizce kalemlerinizi nerelerde kullanıyorlar? Eğer gerçekten zevklerine hitap eden kalemler seçip dağıttıysanız, her yerde! Müşteriniz, kendi müşterisi ile görüşürken sizin kaleminizi kullanıyor olabilir, çalışanlarınız bu kalemleri başkalarına hediye etmiş olabilirler. Unutmayın kalem en çok paylaşılan araçlardan biridir. Bir kişi kalem istediğinde, üzerinde şirketinizin ismi bulunan bir kalem verilmesi, şirketinizin isminin akılda kalmasını sağlar. Üstelik kalemler uzun ömürlüdür. Kullanıcılar kaybetmediği sürece çok uzun zaman boyunca bu kalemleri kullanırlar ve hem kullanan kişi markanızı benimser, hem de markanız onun etrafındaki kişilerin de dikkatini çeker.

Promosyon Kalem Hangi Amaçlarla Kullanılır

Üzerinde şirketinizin logosu bulunan kalemleri iç ve dış müşterilerinize verebileceğiniz gibi, fuar, toplantı gibi etkinliklerde potansiyel müşterilerinize de dağıtabilirsiniz. Pazarlama aracı olarak kullanılabilecekleri gibi, şirket içinde şirket imajını güçlendirmek için size özel kalemlerin kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Promosyon kalem ile ilgili en güzel taraf ise, size yaratıcılığınızı konuşturma imkanı vermesidir. Kalemlerin üzerine klasik olarak logonuzu ya da şirketinizin ismini bastırabileceğiniz gibi, kalem setleri yaptırabilir, kalemlerin üzerine önceden belirlediğiniz sloganlar, özlü sözler de yazdırabilirsiniz. Ayrıca kişiye özel üretim yaptırmanız da mümkündür.  Hayal günüzü de işin içine katarsanız, kalemlerin kullanım alanlarının sınırsız olduğunu görebilirsiniz.

Mesajınızı İletmenin Yaratıcı Yolu

Promosyon kalem pazarlama mesajınızı iletmenin yaratıcı bir yolu da olabilir. Örneğin çevreye önem veren bir firmaysanız, çevre dostu olarak üretilmiş kalemleri kullanabilirsiniz. Hatta içinde tohum barındıran kalemleri de kullanabilir, böylece hem şirketinizin çevre bilincine dikkat çekebilir hem de isminizi akıllarda kalıcı hale getirebilirsiniz.

Promosyon kalemler, özel okul ve kurslar tarafından da sık sık tercih edilmektedir. En çok kalem kullanan popülasyonun öğrenciler olduğunu söylersek yanılmayız. Kurslar, öğrencilerin ilgisini çekecek kalemler ve kalem setleri ile, birçok başka öğrenciye de isimlerini duyurabilirler.

Genel olarak bakıldığında, eski bir yöntem gibi görünse de, promosyon kalem kullanımı pazarlamada hala çok etkili ve yaygın bir yöntemdir. Birçok insan tarafından kullanılarak mesajınızın büyük kitlelere ulaşması açısından büyük önem taşır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir