Promosyon Ajanda Hafızanız İçin Aplikasyonlardan Daha İyi Olabilir mi?

Promosyon Ajanda Hafızanız İçin Aplikasyonlardan Daha İyi Olabilir mi? Yorum Yap

Promosyon Ajanda Hafızanız İçin Aplikasyonlardan Daha İyi Olabilir mi?

Promosyon ajanda çoğumuzun kulağına eskilerde kalan bir not alma aracı gibi gelse de aslında yoğun çalışan birisine verilebilecek en güzel hediye. Artık cep telefonları ve bilgisayarlarda birçok aplikasyona detaylı not almak ve hatırlatıcı eklemek mümkün. Birçok insan da yanında ekstra bir defter taşımaktan hoşlanmıyor. Yine de tüm bunlar, ajandaların hafızamız ve düşünebilmemiz açısından çok daha faydalı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bu yazımızda sizlere ajandalar ile neden daha verimli çalışacağınız anlatacağız.

İnsan Beyni Bilgiyi Nasıl İşliyor?

Öğrenme söz konusu olduğunda, herkesin farklı yöntemlerle öğrendiği bilimsel bir gerçek. Görsel ve işitsel verilerin bir arada olduğu, aynı zamanda sorgulayarak, deneyerek, yaparak öğrenmek bilginin beyinde gerçekten işlenmesine yarıyor. Peki bir toplantıda olduğunuzu düşünelim. Gün boyunca girdiğiniz toplantılarda sadece işitsel verilere maruz kalıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda görsellik, sorgulama gibi aktiviteler için vaktiniz olmaz. Çoğu zaman bir word dosyası açarak hızlıca bilgisayara not alırsınız ve genellikle bu notlar sadece satırlardan oluşur. Oysa ajanda gibi defterler işin içine girince sonuçlar farklılaşır. Şirketinizde dijitalleşme ile birlikte artık promosyon tarihsiz ajanda dağıtmıyor olabilirsiniz ama faydalarını okuyunca fikriniz değişebilir.

Promosyon Ajanda Hatırlatmaktan Daha Fazlasını Sağlar

Aslında çok basit gördüğümüz ajanda, hem veriyi görselleştirmeniz hem de sorgulamanız için size fırsat verir. Boş bir sayfa, içinde birçok potansiyeli barındırır. Son yılların en yaygın not alma biçimlerinden birisi olan ‘mind mapping’ yani kavram haritası çizmek için beyniniz önce veriyi alır, sonra haritaya aktarmak üzere işler. Toplantı sırasında aslında bir gruplama yapmanızı sağlar. Ajandalar, defterler, A4 kağıtları bu iş için biçilmiş kaftandır fakat elbette ajandalar sürekli yanınızda olacağı için daha pratiktir. Kavram haritası yapan online araçlar bulunmaktadır fakat bu araçlar henüz toplantılarda rahatça not alabileceğiniz düzeyde hızlı ve pratik değildirler.

Kavram Haritası Örneği:

 

Kavram haritası kullanmıyor olabilirsiniz. Ajandanıza aldığınız notlarınızı da düz yazı olarak alıyor olabilirsiniz. Bunu yaptığınız durumda dahi, bir kalem ve kağıt kullanarak not almak, bilgisayara not almaktan daha verimli olur. Toplantılarınız sırasında bilgisayarınız açık olduğunda, konuşanlar ve sizin aranızda bir ekran olur. Bu ekranın sağından solundan  e postalar, whatsapp yazışma notları çıkabilir. Ayrıca ekranın ışıklı olması da dikkat dağıtıcı etkenlerden biridir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda geçmişte sadece bir yeni yıl alışkanlığı olan promosyon tarihli ajanda dağıtımının aslında şirketinizdeki çalışanların verimini arttırabileceğini anlayabilirsiniz.

Planlama Aracı Olarak Ajanda Kullanmak

Bilgisayarınızdaki ve telefonunuzdaki birçok aplikasyon artık size yaklaşan toplantılarınız, randevularınız ve yapacaklarınız konusunda hatırlatma gönderiyor. Böylece bir toplantı ya da görüşmeyi telefonunuzdaki takvime girdikten sonra, bir daha bunun hakkında düşünmeniz gerekmiyor. Aynı toplantıyı ajandanıza kaydettiğinizde ise, ajandanızı takip etme sorumluluğu size düşüyor. Böyle söylendiğinde kulağa hiç de pratik değilmiş gibi gelebilir. Zira ne yapacağımızın hatırlatılması, hata yapmamızı önleyebilir. Fakat pratikte, ajanda ile planlama yapmak, aplikasyonlar üzerinden planlama yapmaktan çok daha verimli oluyor, çünkü tek tek hatırlatmalar yerine her seferinde bütünsel bir şekilde yapacaklarınızı görüyorsunuz ve böylece zamanınızı sürekli olarak verimli bir şekilde planlama imkanınız doğuyor. Yani her sabah o günü, ertesi günü ve belki de tüm haftayı bütünsel olarak kağıt üzerinde görmek, size daha verimli planlama yapmak için fırsat tanıyor.

Gördüğünüz gibi, söz uçuyor ama yazı ve çizim bir sayfa üzerinde kalmaktan daha fazlasını yapıyor, beynimizi çalıştırıyor ve yaptığımız işlerle düşünsel boyutta daha fazla haşır neşir olmamızı sağlıyor. Bu yüzden her ne kadar günümüzde aplikasyonlar revaçta olsa da, promosyon ajanda hala bir şirket içerisinde verimliliği arttıran en önemli araçlardan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir