türk-bayrağı

Türk Bayrağının Anlamı ve tarihi Yorum Yap

Bayrak, her toplum için ve her ülke için oldukça önem arz eden uğruna çok büyük fedakarlıklar yapılan manevi varlık meselesidir. Sadece bir sembol değil aynı zamanda bir varlık meselesi olan bayrak ülkemizde de oldukça değer verilen ve tarihte uğruna can alınmış ve can verilmiş olan bir değerdir.

Bayrağın Tarihçesi

Bayrağımızın tarihçesi ve tarihi oldukça köklüdür. Tarihte sahne almış bütün Türk toplumlarında ve Türk devletlerinde bu değer hep yaşatılmıştır. 1. Kosova Savaşı esnasında artık bir destan haline gelen ve rivayetlere göre şehitlerin biriken kanları üzerinde gökyüzünde bulunan ay ve yıldızın yansımasından sonra kutsal hale gelen bayrağımız oldukça eskiye dayanan bir tarihe sahiptir. Türk bayrağının yani kullanmış olduğumuz güncel bayrağımızın ilk kullanım yılları 18. yüzyıl yani 3. Selim dönemine denk geliyor. Bu tarihte ilk olarak sekiz köşeli bir yıldız tasvir edilmiş ancak günümüze gelene dek de şimdiki halini almıştır.

 

turk-bayraginin-anlami-ve-tarihi-

 

Anlam Ve Önemi

Ülkeler için bağımsızlığın sembolü olan bu bayraklar aslında maddi olarak pek fazla bir değer ifade etmese de manevi olarak sahip olduğu değer paha biçilemez. İşte bu anlam ve önem aynen hatta çok daha fazlasıyla kendi bayrağımızda yüklüdür. Ülkemizde insanımızın bu değere sahip çıkmalarına bakılırsa ve verdikleri değere bakılırsa bizim için de oldukça önemli olduğu aşikardır. O kadar ki tarihte bayrak için sürekli savaşlar yapılmış ve uğrunda nice askerler şehit olmuştur.

Bayrağımızın Günümüz Hali

Türk bayrağının tarihinin yaklaşık olarak dört yüz yıl olduğunu söylemek mümkündür. İşte bu nedenle de bayrağımızın sembolleri olan ay ve yıldızın oluşma şekline dair rivayet sorgulanmaya başlanmıştır. Bu rivayetin doğruluğu veya yanlışlığı her ne kadar belli olmasa da bayrağımızın oldukça büyük bir tarihinin olduğu aşikardır. İlk olarak yukarıda da belirtildiği gibi 18. yüzyıla yani 3. Selim döneminde sekiz köşeli olarak kullanılan bayrağımızdaki yıldız sembolü Tanzimat Dönemi zamanında yavaş yavaş şimdiki halini de almıştır. 1844 yılında Abdülmecit tarafından da sekiz köşeli olan ve bayrağımızdaki yıldızı sembol eden yıldız 5 köşeli olarak benimsenmiş ve değiştirilmiştir.

Cumhuriyet Yıllarında Bayrağımız

Abdülmecit döneminde beş köşeli yıldız benimsenmiş ve günümüzdeki bayrak şekli tam olarak benimsenmiştir. Daha sonraları Cumhuriyetin kuruluşu ve ilanından sonra da değiştirilmemiş aksine 29 Mayıs 1936 yılında TBMM tarafından benimsenmiştir. TBMM tarafından da tamamen benimsenen ve kullanılan bayrağımız artık tamamen yeni Cumhuriyetimiz tarafından da kabul edilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Günümüze yakın bir zamanda da ölçüleri tamamen belirlenen ve artık ölçüleri ile beraber kullanılmaya başlayan bayrağımız günümüzde hala kullanılmaya devam ediyor ve daha da kullanılmaya devam edecektir. 25 Ocak 1985 yılında da tam olarak matematiksel ölçüleri alınmış ve belirlenmiştir.

 

türk-bayrağı-ölçüleri

Bayrağın Hayatımızdaki Yeri

Ülkemizde her evde ve her iş yerinde rahatlıkla söz konusu olan bu bayrakları görebilirsiniz. Bu da bayrağa olan sevginin ve ona duyulan saygının en büyük göstergesidir. Okullarda, üniversitelerde ve devlet kurumlarının hepsinde bayrak ile karşı karşıya kalabilir ve neredeyse her yerde kullanıldığını far edebilirsiniz. Yukarıda da değinildiği gibi bütün ülkelerde bayrağa duyulan bir sevgi ve saygı vardır. Çünkü devlet için bayrak bağımsızlığın sembolü olarak bilinir. Ancak bazı toplumlarda bayrak çok daha fazla değer görür ve yine oldukça fazla da saygı görür. İşte bu toplumlar arasında bizim toplumumuz da yer alıyor. Her evde ve her kurumda bulunmasının nedeni de tam olarak budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir