whatsapp-şifreleme

WhatsApp’a Nasıl Şifre Konur? Yorum Yap

WhatsApp uygulaması günün büyük bir bölümünde kullandığımız ve neredeyse olmazsa olmazımız bir mesajlaşma uygulaması olmaya başladı. Gün geçtikçe gelen güncellemeleri ile bize sunduğu sesli görüşme, görüntülü görüşme, medya alışverişi, mesajlaşma gibi bir çok fonksiyona sahip olan WhatsApp, bu fonksiyonlarla beraber özel hayatımız denebilecek hala gelmiştir. Gün içerisinde en çok kullandığımız uygulamaya sizden başka kimsenin erişmesini istemiyorsanız uygulamaya şifre koyabilirsiniz. Uygulama kendi bünyesinde bir şifre sistemine sahip değildir. Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlar için ayrı yöntemler mevcuttur.

Android Cihazlarda WhatsApp’a Nasıl Şifre Konur?

Eğer akıllı cihazlarınızın bir uygulama şifreleme özelliği yoksa çözüm uygulama indirmek olacaktır. Android kullanıcıları için markette yer alan en popüler uygulamalardan biri olan Smart AppLock, WhatsApp’a şifre koymanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Smart AppLock ile WhatsApp’a Şifre Nasıl Konur ?

Önce Smart AppLock uygulamasını Google Play Market üzerinden cihazınıza kurun. Uygulama yüklendikten sonra sizden bir parola isteyecek ve bu varsayılan parola 7777’dir. Uygulama açıldıktan sonra Ayarlar’a tıklayıp ayarlar kısmında Şifre ve Desen sekmesine dokunarak istediğiniz şifre stilini seçip varsayılan şifrenizi belirleyebilirsiniz.

Uygulamalar sekmesinde yer alan ‘’+’’ butonuna tıklayarak WhatsApp veya şifrelemek istediğimiz bir başka uygulama seçebilirsiniz. Böylece WhatsApp şifre koyma işlemi tamamlanmış olacaktır.

Lock For WhatsApp ile WhatsApp’a Şifre Nasıl Konur?

Mantık olarak Smart AppLock gibi olsa da bu uygulamada adından da anlaşılabileceği gibi yalnızca WhatsApp’a şifre konabilir. Bu uygulamayı telefonunuza yüklediğinizde uygulamaya girip bir parola veya desen belirlemeniz yeterlidir. Parolayı doğru girdiğinizde mesajlar kısmı açılacak, yanlış girdiğinizde hiçbir mesaj açılmayacaktır.

iOS’ta WhatsApp’a Şifre Koyma

iOS cihazlarda WhatsApp’a şifre koyma işlemini AppStore’da bulunan bir uygulama ile yapmamız mümkün değil. Çünkü iOS işletim sistemi bu tarz uygulamaları güvensiz görüyor ve bunlara doğrudan erişimi mümkün kılmıyor. iOS cihazlarda WhatsApp uygulamasına parola koyabilmek için cihazlara Jailbreak yapmak gerekiyor. Ardından Cydia uygulaması ile tweak yüklememiz gerekiyor. Jailbreak ile iPhonelarda BioProtect, Watusi, WhatsApp++ tweakleri ile WhatsApp uygulamasına şifre konabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir