Windows 10 ISO Dosyası Nasıl İndirilir

Windows 10 ISO Dosyası Nasıl İndirilir? Yorum Yap

Compact Disc(CD) adı verilen optik diskin ve Digital Versatile Disc(DVD) adı verilen optik diskin içerisinde yer alan tüm belgelerin saklanmasına olanak tanıyan arşiv dosyasına ISO dosyası denir. Sony firması ile Philips tarafından ortaklaşa olarak geliştirilen, bilgilerin ve verilerin kalıcı olarak kayıt edilmesine olanak tanıyan elektronik veri saklama ortamına Compact Disc denir. Compact Disc, ilk kez 1982 senesinde satışa çıkmıştır. Normal bir Compact Disc, yaklaşık 700 MB boyutundadır ve 80 dakika boyunca ses verisi depolayabilir.

Mini bir Compact Disc, yaklaşık 200 MB boyutundadır ve 24 dakika boyunca ses verisi depolayabilir. CD-ROM görünümüne sahip olan elektronik kayıt ortamına Digital Versatile Disc denir. Normal bir Digital Versatile Disc, yaklaşık 4.9 GB boyutuna sahiptir. Normal bir Digital Versatile Disc ile 9 saat 20 dakika boyunca ses verisi depolamak mümkündür. Digital Versatile Disc, ilk kez 1992 yılında satışa çıkmıştır.

Digital Versatile Disc Türleri Nelerdir?

Digital Versatile Disc türleri, kendi içerisinde 6 ana gruba ayrılır. Bunlar;

1) Digital Versatile Disc-Video

2) Digital Versatile Disc- Audio

3) Digital Versatile Disc-ROM

4) Digital Versatile Disc-RAM

5) Digital Versatile Disc-RW

6) Digital Versatile Disc- R

Belgeleri ve verileri kayıt edebilme olanağı tanıyan ve 4.71 GB veri depolama kapasitesine sahip olan Digital Versatile Disc türüne Digital Versatile Disc- R denir.

Digital Versatile Disc- R Türünün Özellikleri Nelerdir?

Digital Versatile Disc- R türünün özellikleri, kendi içerisinde 4 ana gruba ayrılır. Bunlar;

1)Digital Versatile Disc- R türü, belgelerin ve verilerin sadece bir kere yazılabildiği bir Digital Versatile Disc türüdür.

2)Bu türün içerisinde bulunan veriler ve belgeler kolay bir şekilde silinebilir.

3)Söz konusu bu tür, piyasa da kolay bir biçimde bulunabilir.

4)Digital Versatile Disc- R türü, diğer Digital Versatile Disc- türlerine göre çok daha ucuzdur.

Windows 10 ISO Dosyası Nasıl İndirilir?

Windows 10 işletim sistemine ISO dosyasını indirmek için, öncelikle ‘MediaCreation Tool’ aracının çalıştırılması gerekir. Daha sonra, ‘başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur’ seçeneği seçilmeli ve ISO dosya butonuna basılmalıdır. Söz konusu butona basıldıktan sonra ISO dosyası, Windows 10 işletim sistemine otomatik olarak indirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir