Bilgisayar adı bilgisayar kullanıcıları için önemli bir unsurdur. Hepimizin evde ve iş yerinde bilgisayar kullandığını düşündüğümüzde, bilgisayarımızın isminin diğer insanlar tarafından nasıl göründüğü de önemli olmaktadır.

Windows 10 PC Adı Değiştirme Nasıl Yapılır? Yorum Yap

Bilgisayar adı bilgisayar kullanıcıları için önemli bir unsurdur. Hepimizin evde ve iş yerinde bilgisayar kullandığını düşündüğümüzde, bilgisayarımızın isminin diğer insanlar tarafından nasıl göründüğü de önemli olmaktadır. Bu hususta özellikle iş yerinde kullanılan bilgisayarlara isim verirken çalışma arkadaşlarının da bu isimi göreceği ve bu isimin sizin bir nevi sosyal hayatınızdaki itibarınızı da etkileyebileceğini düşünebilirsiniz. Bilgisayarımıza yeni isim verirken Windows on işletim sisteminde kullanılmaması gereken işaretler mevcuttur. Bunlar “` ~ ! @ # $ % ^ & * ( ) = + _ [ ] { } \ | ; : . ‘ ” , < > / ? ” sembolleridir.

Windows 10 PC Adı Değiştirmenin Yolları

ilk olarak “ayarlar” menüsüne girmek gerekmektedir. Bunun için; sol alt tarafta bulunan büyüteç işaretine tıklanıp “ayarlar” yazıp “enter” tuşuna basılması yeterlidir. Ayarlar sekmesine ulaşmak için bir diğer yol ise klavyeden ya da yine ekranda en solda altta bulunan “Windows” tuşuna bastıktan sonra “ayarlar” yazıp “enter”a basılır. üçüncü yol olarak ise yine altta en solda “Windows” işaretine mouse ile imleç getirilip sağ tıklanır ve açılan sekmelerden “ayarlar” sekmesi seçilir. Ayarlara girdikten sonra karşımıza çıkan listede ilk seçenek olan “sistem”e giriş yapılır. buradan da soldaki listede en altta bulunan “hakkında” sekmesi seçilir.

Hakkında sekmesi seçildikten sonra “Bu bilgisayarı yeniden adlandır” yazan butona tıklanır. karşımıza çıkan yeni uyarı penceresinde bilgisayarınızın şu anki değiştirilmemiş adının altında, bilgisayarınıza yeni vermek istediğiniz ismi yazabileceğiniz bir alan belirecektir. Buraya da yeni bilgisayar adını yazdıktan sonra “sonraki” butonuna basılır. Sizden bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istenecektir. bilgisayar yeniden başlatılana kadar eski bilgisayar adı ile kullanılmaya devam edecektir. Yeniden başlattıktan sonra bilgisayarınız yeni ismi ile kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kısaca özet geçecek olursak;

Ayarlar> sistem> hakkında> Bu bilgisayarı yeniden adlandır> “yeni bilgisayar ismi”> sonraki> “yeniden başlat”.

Bir başka çözüm yolu da komut istemi yoluyla yapılabilir. Bunun için başlat menüsünden “CMD” komutu girilir ve açılan sayfaya “wmic computersystem where name=”%bilgisayarınızınadı%” call rename name=”bilgisayarınıza vereceğiniz yeni isim” girilerek “enter” tuşuna basılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir