windows-10-pil-kullanimi-nasil-goruntulenir

Windows 10 Pil Kullanımı Nasıl Görüntülenir? Yorum Yap

Windows 10 işletim sistemli cihazlarda ve Diz üstü bilgisayarlar da pil kullanımı çok önemlidir. Windows 10 yetkilileri bu durumu önceden tahmin ederek pil ömrünü, kullanımını ve özelliklerini gösteren bir yazılım geliştirdi. Bu uygulamanın ismi ”power battery”dir. Windows 10 kullanıcılarına özel ücretsiz olan bu uygulama tüm Windows ve Microsoft mağazalarında ücretsiz olarak indiriliyor. Bunun yanı sıra Windows 10′ a ait yüzeysel bir pil kullanım sekmesi de bulunur. Bu pil kullanım sekmesini çoğu kullanıcı bilmiyor. Windows 10′ a ait bu özellik pilin ne kadar kaldığını, hangi durumlarda güç tasarrufuna geçeceğini ve ekran parlaklığı gibi özellikleri kendi yapay zekası ile ayarlayabiliyor. Bunun yanı sıra yine kendi yapay zekası ile gerektiğinde pil ömrünü kısaltan bir takım gereksiz arka plan uygulamalarını da kapatabiliyor.

Windows 10 Pil Özellikleri ve Kullanımı Nereden Açılır?

Windows 10 işletim sistemine ait pil özellikleri ve pil kullanımını açmak için şu adımlar takip edilmelidir: ”Başlat > Çalıştır > Sağ Tık > Yönetici Olarak Çalıştır > Settings veya ayarlar > Sistem” Pil kombinasyonu takip edilerek pil özellikleri görüntülenebilir. Bunun yanı sıra da ayrıntılı pil kullanımı görüntülenebilmesi için şu adımlar aynen uygulanmalıdır: ”Başlat > Çalıştır > Sağ Tık > Yönetici Olarak Çalıştır > Settings veya ayarlar > Sistem > Pil > Pil Gücünden Nasıl Tasarruf Edeceğini Öğrenin” tuş kombinasyonu kullanılabilir.

Windows 10 Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Windows 10 pil ömrünü uzatmak için bir takım yöntemler bulunur. Öncelikle bu yöntemlerden birincisi ekran parlaklığını düşürmektir. Öyle ki pil ömrünü en çok kısaltan ekran parlaklığının yüksek olmasıdır. Ekran parlaklığı ”Başlat > Çalıştır > Sağ Tık > Yönetici Olarak Çalıştır > Settings veya ayarlar > Sistem > Monitör > Parlaklık ve Renk” tuş kombinasyonu ile ayarlanabilir. Pil ömrünü uzatmanın bir diğer yolu ise bilgisayarın güç tasarrufunu açmaktır. Bu yöntem bazı pil ömrünü kısaltan arka plan uygulamalarını kapatarak pil ömrünü uzatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir