windows-10-ebeveyn-kontolleri-b-blog_640x360

Windows 10’da Aile Bireyleri ve Çocuk Kullanıcı Kontrolleri Nasıl Yapılır? Yorum Yap

Windows teknoloji piyasalarına yön veren işletim sistemlerinden sadece biridir. Bu işletim sistemini diğerlerinden ayıran en büyük özellik ise aile ve aile bireylerine eşsiz deneyimler sunmasıdır. Öncelikle bu işletim sistemi, kullanıcının cihazını tek bir kullanıcı tarafından değil de birçok kullanıcı tarafından ayrı ayrı kişiselleştirme imkanı sunuyor. Bu kişiselleştirme deneyimi Windows ailesinde neredeyse tüm sürümlerinde mevcut olan bir özelliktir. Çoğu aile bireyi çocuklarının birçok kötü içerikten ve yazılımdan uzak durmasını ister.

Windows yetkilileri bunu düşünerek çocuklar için cihazın yazılımına birçok yeni oyun ve eğlenceli içerik eklemiştir. Bu özellik tüm Windows sürümlerinde olduğu gibi Windows 10 veya Windows 10 pro sürümlerinde de mevcuttur. Windows 10 küçük çocuklar için küçük oyunlar ve eğlenceli içeriklerin yanı sıra ”Kids Mode” veya ”Çocuk Modu” adında bir yazılım geliştirdi.

Windows 10’da Kids Mode veya Çocuk Modu Nasıl Aktif Edilir?

Wİndows 10 birçok küçük içerik ve oyunun yanı sıra ayrı bir ücretli uygulama olan Kids Mode ile birlikte gelir. İlk 12 gün ücretsiz olan Kids Mode daha sonra para verilerek uzatılabilir. Kids Mode Veya Çocuk Modunu aktif edebilmek için öncelikle Windows veya Microsoft mağazasında oturum açmak gerekir. Daha sonra ise uygulamalar kısmında ”Kids Mode” veya ”Çocuk Modu” aratılması gerekir. Çıkan sonuçlardan ücretsiz olan seçilir. Bu şekilde ”Kids Mode” veya ”Çocuk Mode” aktif edilebilir.

Windows 10′ da Kids Mode veya Çocuk Modu Ne İşe Yarar?

Windows 10 mağazasında gelen ”Kids Mode” veya ”Çocuk Modu” ailelerin kişisel bilgisayarından çocuklarını korumasını sağlar. Günlük hayatta birçok ailede küçük çocuklar bilgisayar gibi teknolojik aletlere meraklıdır. Fakat bu aletleri çocuklar fazla karıştırdığında bazı önemli dosya ve verileri silebilir. Bu durumu engellemek adına Windows 10 yetkilileri böyle bir uygulama geliştirdiler. Bu uygulama sayesinde kullanıcıların çocukları tarafından dosyaları veya önemli bir veri klasörü silinmiyor. Bunun yanı sıra bazı uygulamaların güncellenmesine ve daha iyi performans sağlamasına yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir